Hastalığını Bilmeyen İnsanların Ön Yargılı Bakışlarına Maruz Kalan Genç Kadın O İnsanları Mahçup Etti

Hastalığını Bilmeyen İnsanların Ön Yargılı Bakışlarına Maruz Kalan Genç Kadın O İnsanları Mahçup Etti
25 yaşındaki Lotte Gronbekk bir gün doktor kontrolüne gittiğinde hayatının bundan sonraki zamanında stoma torbasıyla yaşayacağını öğrendi. Lotte bir süre sonra stoma torbasıyla yaşamaya alıştı. 
Normal şartlarda kalın bağırsaklardaki dışkı makat yolu ile dışarı atılır. Kolostomi yapılan olgularda ise gıda artıkları direkt olarak karın duvarına yapıştırılan bir torba yardımıyla dışarı atılır. Bu torbanın adı stoma torbası. Lotte de mecburi olarak stoma torbasıyla yaşıyordu. Gittiği her yerde stoma torbası da yanındaydı. 
Lotte bir gün bikinisini giyip denize gitti. Elbette yanında stoma torbası da vardı ve bikini giydiği için stoma torbası açıkça belli oluyordu. Bunu gören bilinçsiz insanlar Lotte’ye acımasızca sözler söyledi.


Lotte bir süre sonra insanların bakışlarından ve sözlerinden rahatsız oldu. İnsanların neden bu kadar büyük tepki verdiklerine anlam veremedi. İnsanların bilinçsiz olduğunun farkına vardı ve kendisine bir blog açmaya karar verdi. Lotte’nin amacı; insanları stoma torbası kullananlar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktı.
Doktor Thomas Hegglund; “Lotte’nin yaşadığı durum aslında insanların bilgisizliğinden kaynaklanıyor. Genç yaştaki kişilerin stoma torbası kullanması ender görülüyor ve bu yüzden insanlar bu duruma alışkın değil.” dedi.
Lotte ise şu ifadeleri kullandı: “Bence herkes bu konu hakkında biraz meraklı. Bu nedenle benim durumumdaki insanların çektiği zorlukları anlatmak ve insanların bu konuda bilgilenmesi için blog açtım.” 
Blog açan Lotte’nin yazdıkları internette yayılınca kendisine yüzlerce destek mesajı gelmiş.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır