İki Ay Boyunca Hindistan Cevizi Yağı Tüketen Adamın Beyni Bakın Ne Hale Geldi?

İki Ay Boyunca Hindistan Cevizi Yağı Tüketen Adamın Beyni Bakın Ne Hale Geldi?
Amerikalı doktor Mary Newport, tıp dünyası için önemli bir buluş gerçekleştirdi. Newport’un bu buluşu işe yararsa Alzheimer hastalığı tarihe karışacak.


Amerikalı doktor Newport için Alzheimer hastalığı hayatında önemli bir yere sahip. Bunun nedeni 15 yıl önce eşi Steve’e Alzheimer teşhisi konulması. Doktor Newport eşinin durumunu yakından gördükçe bu hastalığa karşı savaş açtı ve Hindistan cevizi yağının Alzheimer hastalığını tedavi edebileceği görüşünü belirtti.  
Newport, “Çoğu zaman eşimin kafası karışıyor. Bazı günler kaşıkların yerini bulamıyor bazen de sürahiyi en son nereye bıraktığını hatırlayamıyor. Eve geldiğimde eşime beni arayan birisinin olup olmadığını. İlk başta ‘Hayır’ dese de birilerinin beni aradığını günler sonra hatırlıyor.” şeklinde konuşuyor.

Steve’in hastalığının etkilerini azaltmak için ilaç tedavisine başlanmış. Ancak Mary ilaçların yan etkilerinin çok kötü olduğunu görünce bu ilaç tedavisine eşinin devam etmesini istememiş. Tedaviye başlamadan önce Steve fiziksel olarak iyi durumdayken, ilaç kullanmaya başladıktan sonra depresyona girmiş.

Mary eşinin durumunu gördükçe endişelenmeye başlamış. Alzheimer hakkında bilimsel makaleler okumaya başlayan Mary bir ara orta zincirli trigliserit konusunda yazılan bir makaleye denk gelmiş. Orta zincirli trigliserit bir türü ve karaciğer bu yağları keton denilen cisimlere dönüştürüyor. Keton cisimleri de beynin daha fazla enerji üretmesini sağlıyor. Yani Alzheimer tedavisindeki temel amaçla aynı işlevi görüyor.

Hindistan cevizi yağında trigliserit bulunduğunu öğrenen Mary kaybedeceği hiçbir şey olmayacağını düşünerek eşine her sabah ve her akşam olmak üzere iki ay boyunca Hindistan cevizi yedirmeye başladı. Mary bu iki ay boyunca da eşini yakından gözlemledi.

İki ay sonra Mary, Steve’in daha iyiye gittiğini gördü. Eşi daha konuşkandı, unutkanlıkları azalmıştı. Hindistan cevizi yağı tedavisine devam etme kararı aldı ve bir yıl sonra Steve bambaşka birisi olmuştu. Daha önceden hatırlamadığı insanları hatırlamaya başlamıştı, konsantrasyonu artmıştı ve daha mutluydu. 

Mary, “Steve’in iyileşmesinden dolayı çok mutluyuz. Hindistan cevizi yağı, Alzheimer’ı bitirecekse ya da en azından yavaşlatacaksa her gün bir kaşık yemeye değecektir.” dedi. Sizlerle Steve’in çizdiği üç farklı saat resmini paylaşıyoruz.

Mary, Steve üzerinde yaptığı deneyi ve deney sonuçlarını bir makale yazarak yayınladı. Bu tedavi yöntemi bazı bilim insanları tarafından eleştirilse de Alzheimer hastası olan birçok kişi bu yöntemi denemeye başladı. Bu hastaların birçoğu bu tedavinin işe yaradığını belirtti. Hastaların bu yorumlarının ardından bilim insanları da bu tür diyetlerin insan beynine olan etkilerini araştırmaya başladılar. 
Bazı bilim insanları Hindistan cevizi yağının Steve’in Alzheimer’ına iyi gelmesinin sebebini; Steve’in sıradışı bir beyin yapısı olmasına bağladı.

Steve 1 Ocak 2016 yılında hayatını kaybetti. Mary’nin çabaları sonucu birkaç sene daha beraber vakit geçirme imkanı buldular. Sevdiği adam için günlerini tedavi bulmak için geçiren sevgi dolu yüreği olan Mary’e sevgilerimizi iletiyoruz. 

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır