İki Çocuk Annesinin Ölümüne Spor Yapmak mı Neden Oldu?

İki Çocuk Annesinin Ölümüne Spor Yapmak mı Neden Oldu?
Sağlıklı bir yaşam için spor yapmak gerekiyor. Bunu bir hobi olarak düşünmek yerine hayatının merkezine alınca sporsuz bir yaşayan insanları anlamakta zorlanırsınız. Spor yapan insanların belli bir beslenme alışkanlıkları var. Daha az yağlı yiyecek daha fazla protein içeren besinler tüketmeleri gerekiyor. Sporseverler, son zamanlarda proteinli besinler almak yerine protein tozu satın alarak bu ihtiyaçlarını gideriyorlar. Fakat bu protein tozları belki de düşünüldüğü gibi masum değildir. 

Meegan Hefford, 25 yaşında iki çocuk annesiydi ve 17 Eylül’de Avustralya’da gerçekleştirilecek vücut geliştirme yarışmasına hazırlanıyordu. Yarışmada dereceye girmek için vücudundaki yağ oranını azaltması ve kas oranını da artırması gerekiyordu. Bu sebeple de protein tozu kullanmaya başladı.

Meegan günde iki defa olmak üzere her gün egzersiz yaptı ve bu egzersizler sırasında protein takviyesi de aldı. Meegan’ın ailesi kızlarının sürekli aç ve yorgun olduğunu fark etti. Bu durumdan rahatsız olan annesi Meegan’ı uyardı: “Çok fazla spor yapıyorsun, biraz azaltmalısın.” dedi.

Meegan’ın durumu gün geçtikçe kötüleşmeye başladı ve Haziran ayında evinde ölü bulundu. 25 yaşındaki genç kadına yapılan otopsi sonrası doktorlar; Meegan’da üre döngüsü bozukluğu olduğunu, bunun nedeni olarak da aşırı protein kullanımı olduğunu söyledi. Meegan’ın vücudu aldığı aşırı proteini kaldıramamış. 

Sporseverlere tavsiyemiz sağlıklı yaşamak isterken hem sağlığınızdan hem de canınızdan olmayın. Beslenmenize dikkat edin ve aşırı protein tozu kullanmayın. Sağlıkla kalın.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır