İstanbul'da Son Dakika Hava Durumu Uyarısı: Hangi İlçeler İçin Alarm Verildi?

İstanbul'da Son Dakika Hava Durumu Uyarısı: Hangi İlçeler İçin Alarm Verildi?
İstanbul’da yağışlar ve fırtınaların sonu gelmeyecek gibi. İstanbul AKOM'dan İstanbul için tekrar bir son dakika uyarısı daha geldi. Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan bu son dakika açıklamasında Kartal, Pendik, Adalar ve Tuzla ilçeleri için şiddetli yağış ve fırtına uyarısı yaptı.

İşte yapılan son dakika açıklamasında İstanbul Asya yakasında şiddetli yağış ve fırtına yaşanabilecek ilçeler Kartal, Pendik, Adalar ve Tuzla ve çevresindeki bölgeler. Kuvvetli yağış beklendiği belirtilirken, bölgede yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı AKOM ekiplerinin bölgelerde tedbir aldığı duyuruldu.

Hava sıcaklıklarının iç bölgelerde 4 ila 10 derece düşeceği belirtildi. Ayrıca sosyal medyada dolaşan içme suyuna kanalizasyon suyu karıştığı haberlerinin asılsız olduğu ve itibar edilmemesi gerektiği bildirildi. Aynı zamanda, hatırlanacağı üzere İstanbul'da yaşanan fırtınada çöken Şişli Ermeni Mezarlığı'nın istinat duvarı, enkaz kaldırma çalışmalarının ardından hızlıca yeniden yapılmaya ve onarılmaya başlandı. 

Sağanak ve fırtına sonucu devrilen ağaçların kaldırılması, yol ve toplu taşıma alanlarında oluşan hasarların giderilmesi için çalışmalar devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ekipleri tarafından, Çengelköy'de bulunan Çınaraltı Meydanı'ndaki tarihi çınarın kurtarılması için de çalışmalara başlandığı belirtilirken, ağacın vinçlerle kaldırılarak restore edileceği belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden ( MGM ) bir son dakika açıklaması yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden ( MGM ) bir son dakika açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada İstanbul başta olmak üzere çok sayıda ilde sağanak yağış beklendiği belirtildi. Son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların, sağanak yağışlarla birlikte biraz azalması öngörülüyor. Meteorolojiden yapılan açıklamada yağış beklenen iller şu şekilde belirtildi: İstanbul, Yalova, Kocaeli, Bursa, Kastamonu, Karabük, Bolu, Ankara, Çankırı, Balıkesir, Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bilecik, Düzce, Zonguldak, Bartın.

MGM'den konu ile ilgili yapılan açıklamada şu şekilde:

MGM'den konu ile ilgili yapılan açıklamada şu şekilde:

"Ülkemizin kuzeybatı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara Bölgesi ile İzmir, Aydın, Manisa, Kütahya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Öğle saatlerinden sonra Kırklareli ve Edirne çevrelerinde başlayacak sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların akşam ve gece saatlerinde Trakya ve İstanbul çevreleri ile Çanakkale'nin kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın İç Ege ile İç Anadolu’nun güney ve batı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor."

27 Temmuz Hava Durumu

27 Temmuz Hava Durumu

28 Temmuz Hava Durumu

28 Temmuz Hava Durumu

29 Temmuz Hava Durumu

29 Temmuz Hava Durumu

30 Temmuz Hava Durumu

30 Temmuz Hava Durumu

İstanbul Hava Durumu

İstanbul Hava Durumu

İstanbul'da sağanak yağışın akşam saatlerinde başlaması bekleniyor. Saat 18.00 ile 21.00 arasında başlayacak yağış yer yer gök gürültülü sağanak yağışa dönüşecek. Cumartesi günü ise sıcaklık yeniden yükselişe geçmesi bekleniyor.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır