Kitap okuma hızını arttırmak için neler yapmalıyız?

Kitap okuma hızını arttırmak için neler yapmalıyız?
Günün büyük bir kısmını toplu taşımada geçiren insanlar için kitap okumak zor iştir. Çünkü bir yere yetişme kaygısı, yoğunluk, koşuşturmalar, vs. Bu içerikte sizlere hızlı okuma teknikleri üzerine yapılan bir araştırmadan madde madde bahsedeceğiz. Belki bu süreçte size yardımcı olabilir.

1. Göz Gezdirin

Satırları hızla geçmek değil, bir ön okuma hazırlığı yapmak. Sayfaları incelerken dikkatinizin yoğunlaşacağı kısımları görmek ve ona göre kendinize bir okuma akışı sağlamak verimli bir okumanın başlangıcı olacaktır.

2. Fiziksel Yol Gösterici

Okumayı yeni yeni öğrendiğimiz zamanları hatırlayın; böyle parmağımızla takip ederdik ki dikkatimiz diğer satırlara kaymasın. Parmağınızı yol gösterici olarak kullanın ve daha hızlı bir okuma gerçekleştirin.

3. Tekrar Okumayın

Okurken dikkatiniz dağıldı diyelim, tekrar başa dönüp okumayın. Çünkü bu sizi yavaşlatır ve daha fazla karmaşıklığa yol açar; anlayamadığınız, dikkatinizin dağıldığı satırları tekrar okumak yerine bir sonraki satırları dikkatlice okumanızda ve bütünlüğü kavramanızda fayda var. 

4. Okurken Ağzınızı Meşgul Edin

İlkokulda hatırlarsınız; okuma saatlerince sıkça bir uyarı yapılırdı: "Dudaklarınızı hareket ettirmeyin." Bu durumun gerçekten okuma hızını düşürdüğü kesinlikle gerçek! Zihnimizde seslendirdiğimiz cümleler, metnin geri kalanından bizi koparıyor. Dudaklarınız kıpırdamasın, içinizden okuyun; zamanında öğretmenlerimizin söylediği gibi.

5. Çok Okuyun

Okuma hızınız ne kadar çok kitap okursanız o kadar artacaktır. Bulabildiğiniz her fırsatta okuyun. 

6. Doğru Ortam

Kitap okuyacağınız ortamı en iyi siz bilebilirsiniz; rahat hissettiğiniz, mutlu olduğunuz her yer ideal aslında. 

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır