Küçük Picasso: Afgan Sığınmacı Çocuk Farhad Nouri’nin Başarı Hikâyesi

Küçük Picasso: Afgan Sığınmacı Çocuk Farhad Nouri’nin Başarı Hikâyesi
İki yıl önce Afganistan'dan Avrupa'ya göç eden Farhad Nouri yeteneğiyle görenleri şaşırtıyor.  Ailesiyle birlikte geldiği Sırbistan'da yaptığı çalışmalarını bir kafede sergileyen Farhad, elde ettiği geliri beyin tümörü olan bir Sırp çocuğun masraflarını karşılamak için kullanıyor.

Farhad Nouri, ebeveyni ve iki kardeşiyle birlikte son sekiz aydır Belgrad’ın bir mahallesindeki mülteci kampında yaşıyor. Aile iki yıl önce memleketleri Afganistan’dan savaş ve yoksulluk yüzünden kaçmak zorunda kalmış. Yeteneğinden dolayı tüm Dünyanın ilgisini çeken ve “Küçük Picasso” olarak anılan Farhad, ailesiyle birlikte yaşadığı kampta çalışanların yeteneğini keşfetmesiyle sanat dersleri almaya başlamış.

Gaia dergisinin The Independent'tan aktardığı habere göre; Farhad kampta geçen çocukluğunun çok zor olduğunu, fakat resim yapmanın bu zorluğu biraz hafiflettiğini söylüyor. Ayrıca; “Sadece burada yaşayan insanlar hayatın burada nasıl olduğunu anlayabilir. Bu kampta bir hafta geçirseniz aklınızı yitirebilirsiniz ama ben resim yaparken rahatlıyorum ve kendimi iyi hissediyorum. Afganistan’da yaşadıklarımı düşünmüyorum.”

Bir yıl içinde İngilizce’yi öğrenen Farhad, babasını arabesk tarzda sanat üretirken izleyerek büyümüş ve çizim yapmaya altı yaşındayken başlamış. Çizim yapmaya doğuştan kabiliyeti olduğunu fark ettiğinden beri ise tekniklerini geliştirmeye devam ediyor. Manzara resimlerinin yanı sıra kendisine ilham veren Novak Djokovic, Cristiano Ronaldo, Angela Merkel, Salvador Dali ve kahramanı Pablo Picasso gibi ünlü ressamların portrelerini yapıyor. Farhad; “Altı yaşımdayken çizim yapmaya başladığımda şimdi olduğum kadar iyi değildim. Şimdi en sevdiğim şey insan yüzleri ve portreleri çizmek. Bu insanları çizdiğimde kendimi çok iyi hissediyorum, özellikle de Picasso’yu çizdiğimde çünkü o benim favori sanatçım.” ifadelerini kullanıyor.

Farhad yakın zamanda ilk sergisini açmaya hazırlanıyor. Küçük Picasso; sergiyi insanların düşünme biçimini değiştirmek için kullanmak istediğini ve bu yüzden de serginin isminin çok önemli olduğunu söylüyor. Uzun süre serginin isminin ne olacağını düşünen Farhad sonunda İyiliğe İhtiyacımız Var – 10 Yaşındaki Bir Çocuğun Rüyası” adını vermiş: “Çok mutluyum. Sergimin açılacağını öğrendiğimde heyecandan ne yapacağımı bilemedim. Sergiye isim bulmak için günlerce düşündüm. Babamla konuşurken bana mülteci olmanın ne kadar zor bir şey olduğunu düşündüğünü söyledi. Ben de ‘Neye ihtiyacımız var biliyor musun? İyiliğe’ dedim ve serginin adı böylece ortaya çıktı” diyor Farhad.

Farhad bununla yetinmeyip sanatını aynı zamanda beyninde tümör olan yedi yaşındaki Sırp bir çocuğun sağlık masraflarını karşılamak için kullanıyor.
Sırp çocuğun ailesinin Paris’te bir klinikteki tedavi masraflarını karşılamak için para toplama kampanyası başlattığını öğrenince yardım etmek istemiş: “Dünyada hiçbir çocuğun hiçbir şeyden korkmasını istemiyorum. Bu yüzden de çizimlerimi büyük paralar karşılığında satmak yerine, bu çocuğa yardım etmek isteyen insanlar için küçük bir bağış kutusu oluşturdum. Ona yardım etmek ve insanların da nasıl yardım edebileceklerini görmelerini istiyorum. İnsanları anlayabiliyorum çünkü ben de zorluklarla mücadele etmenin ne demek olduğunu biliyorum.”

Küçük Picasso lakaplı Farhad'ın kocaman bir kalbi ve eşsiz bir yeteneği var. var. Helal olsun sana Küçük Picasso! Başarılarının devamını diliyoruz.

Küçük Picasso lakaplı Farhad'ın kocaman bir kalbi ve eşsiz bir yeteneği var. var. Helal olsun sana Küçük Picasso! Başarılarının devamını diliyoruz.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır