Öğrenci Akbil Yenileme 2017

Öğrenci Akbil Yenileme 2017
İstanbulkart'larınızı yılda bir kere güncellenmeniz gerekiyor. Peki, 2017 yılı için son gün ne zaman ve vize uzatma işlemleri için neler yapmak gerekiyor?

Öğrenci Kartı son vizeleme tarihleri 31 Aralık 2017. Öğrencilerin bu tarihten önce mutlaka vizelerini yeniletmeleri gerekiyor.

Vize işlemi MEBSİS ve YÖKSİS‘den sağlanan bilgilerle otomatik olarak yapılıyor. İndirimli karttan yararlanan öğrencilerin, öğrenciliklerine, öğretmenlerinde öğretmenliklerine devam edip-etmediğinin tespit ediliyor.

Vize işlemi MEBSİS ve YÖKSİS kontrolünden geçtikten sonra kartınıza tanımlanır. Ancak vize işleminin kartınıza kayıt edilmesi ve ücretinin alınması için “İstanbul Kart Satış Noktaları” veya “Otomatik Satış Makinaları“ndan dolum yapılması gerekmektedir. Dolum yapılma esnasında vize işleminiz otomatik olarak tamamlanmış olacaktır.

Vize ücreti 5TL ve güncelleme esnasında bakiyenizden otomatik olarak düşmektedir.

İETT’nin resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre;

İETT’nin resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre;

*Kartınızın güncelleme işlemini son vize tarihinin 1 ay öncesinden itibaren son vize tarihine kadar gerçekleştirebilirsiniz.

**Kartınızın son vize tarihinden önce güncelleme işlemi yapılmazsa kartınız bloke olacaktır veya tam tarifeye geçecektir. 

***Güncelleme tarihlerinde şehir dışında bulunmanız durumunda kartınızı güncelleme hakkınız 5 yıla kadar devam edecektir.

Not:Öğrenci kartları MEB ve YÖK sorgusuna tabi olduğundan aynı yıl içinde güncelleme işlemi yapılmalıdır.

Öğrenci Akbili Yenilemek için İzlenecek Adımlar

Öğrenci Akbili Yenilemek için İzlenecek Adımlar

Vizeleme işlemi görseldeki İstanbul genelinde bulunan yaklaşık 780 civarında Biletmatik cihazından gerçekleştirilir.

İndirimli kartlarda vizeleme yapılabilmesi için kartınızın içinde 5TL bakiye bulunması gerekmetedir. Kart, görseldeki gibi Biletmatik'in beyaz kısmına yerleştirilir.

Biletmatik ekranında görseldeki gibi "5TL karşılığında güncellemeyi kabul ediyor musunuz?" uyarısı çıktığında onay tuşuna basılır.

Onay tuşuna basıldıktan sonra 10 saniye beklenir ve kart alınır. 

Kart güncelleme işlemi tamamlanmıştır. Bir sonraki güncelleme işlemine kadar kartınızı indirimli olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

İETT Öğrenci Pasosu Almak İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır