Öğrenci Yurdu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öğrenci Yurdu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Tebrikler, üniversiteli oldunuz ve kaydınızı yaptırdınız. Farklı bir şehir ve hiç kalabileceğiniz bir yakınınız yoksa (ki bunu istemediğinizi tahmin edebiliyoruz) şimdi nerde kalacağınız belli. Devlet yurdu için seçme şansınız yok elbette, ama özel bir öğrenci yurdu seçerken dikkat etmeniz gerekenler için önerilerimize bir göz atmanızda yarar olabilir. Henüz para kazanma mevkiine gelmediğiniz için bu konu para babanızı da ilgilendiriyor.

1- En iyi öğrenci yurdu okul en yakın olanıdır.

Büyük bir şehirde iseniz trafik ve ulaşım sorunlarını ilk önce düşünmeniz gerekir. Okula en yakın konumdaki özel öğrenci yurdu alternatiflerini araştırmakla işe başlayın.

2- Tavsiyeler alın.

Okul yerleşkesi civarındaki cafelerde bolca üniversiteli ağabi ve ablalar bulabilirsiniz. Çekinmeden tanışın, mutlaka birileri size etraftaki yurtlar hakkında kısa bir brifing verecektir.

3- İlk bulduğunuz öğrenci yurduna kayıt yaptırmayın.

Her şehirde üniversite çevresinde konuşlanmış pek çok özel yurt mevcut. Sonra pişman olmamak için alternatifleri gezmeden karar vermeyin. Bazı tüccar zihniyetli yurt sahipleri hemen size senetler imzalatabilir, aman dikkat!

4- Binanın her yerini gezin.

Bir öğrenci yurdu seçerken dikkat etmeniz gerekenler arasında pek çok şey vardır. Bir ev satın alıyormuş gibi her şeyi inceleyin, tuvaletler, banyolar temiz mi, yeterli mi? Yangın merdiveni var mı? Güvenli mi? 

5- Yurtta yemek çıkıyor mu?

Özel bir yurtta yemek olmalıdır, "yemek olmasa da olur, dışarıda yerim" diye düşünmeyin, aç kalırsınız. Yine istediğiniz zaman dışarıda yemeği tercih edebilirsiniz, ama bunun yazı var, kışı var, parasız kalması var...

6- Odalar birbirinden ne kadar uzaksa o kadar ferahtır.

Herkes odasında olsa da diğer odada gürültü yapacak olan bir grup mutlaka olacaktır. Odalar birbirinden ne kadar uzak olursa ve yalıtım sistemi iyi ise rahat edersiniz.

7- Yurda giriş saatini sorun.

Bazı öğrenci yurtları akşam saatlerini erken tutabilir, geç kalma ve kapıda kalma sorunu yaşayabilirsiniz. Arkadaşlarınız kafede oturup aylaklık yapıyorken erkenden yurda gitmek zorunda kalmamak için geç giriş saati olanı tercih etmekte fayda var.

8- Odalar kaç kişilik?

Özel bir yurtta kalmayı planlıyorsanız müstakil bir oda seçeneğiniz az olabilir, eğer varsa da oldukça pahalıya mal olacaktır. 2-3-4 kişilik odalar idealdir, daha kalabalık olabilecek seçenekleri tercih etmeyin. Nerde çokluk, orada karmaşa!

9- Kıdemli öğrenci yurdu sakinleri ile tanışın.

Beğendiğiniz yurtta uzun süre kalan öğrenciler varsa mutlaka tanışıp kaldıkları yurttan memnuniyetleri hakkında fikir alın. Eğer uzun süreli kalan kişi yoksa zaten durum bellidir, başka yurtlara bakın.

10- Birlikte kalacağınız öğrenciler kim?

Bu en önemli konulardan biridir. Tanımadığınız kişiler ile aynı odayı paylaşacaksınız (mümkünse bir arkadaş edinerek gitmiş olun) veya sizin gibi aynı kaderi paylaşan çömezler ile birlikte olmayı tercih edin.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır