Şırnak'ta kömür ocağında göçük: Ölü ve yaralılar var!

Şırnak'ta kömür ocağında göçük: Ölü ve yaralılar var!
Şırnak'ta kaçak faaliyet gösteren kömür ocağında göçük meydana geldi. Göçükte hayatını kaybeden 7 işçinin kimlikleri belirlerlenirken, ağır yaralı bir işçinin tedavisi devam ediyor.
Şırnak'ta kaçak çalıştırılan özel bir kömür ocağında meydana gelen göçükte 7 işçi hayatını kaybetti. 

Şırnak- Cizre karayolunun 20. kilometresindeki maden mevkisinde özel bir kömür ocağında göçük meydana geldi. Kömür ocağında çalışan işçilerin göçük altında kalması üzerine olay yerine hemen AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Arama kurtarma çalışmaları sonucu göçük altındaki işçilerden 7 tanesinin cansız bedenlerine ulaşıldı, 1 işçi ise yaralı olarak kurtarıldı. Yaralı işçi Sıddık Kabak'ın Şırnak Devlet Hastanesinde tedavisi devam ediyor.

Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Selçuk Yıldırım, göçüğün yaşandığı bölgede incelemelerde bulunarak arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

Göçüğün meydana geldiği madenin, iş güvenliği riski olduğu gerekçesiyle 2013 yılında faaliyetinin durdurulduğu ve ruhsatsız olduğu öğrenildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada; "Şırnak’ta meydana gelen kazanın olduğu maden sahası, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için MİGEM tarafından 2013 yılında faaliyete durdurulmuş bir sahadır. Kazanın meydana geldiği saha için MİGEM tarafından verilmiş çalışma ruhsatı söz konusu değildir. Yapılan işlem kaçak işlemdir." ifadeleri yer aldı.

Şırnak Valiliğinden yapılan açıklamada, göçüğün Şırnak-Cizre karayolunun 20'nci kilometresinde bulunan 1 Nolu kömür ocağında 17 Ekim Salı günü saat 14.30'da meydana geldiği ve iziniz çalışan maden ocağı ile ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır