Son Dakika: Aşırı zararlı radyasyon bulutları İstanbul üzerinden geçti!

Son Dakika: Aşırı zararlı radyasyon bulutları İstanbul üzerinden geçti!
Sağlık açısından tehlikeli radyoaktif izotop maddesini içeren bulutlar İstanbul ve Trakya bölgesi üzerinden geçip Avrupa'ya ulaştığı ortaya çıktı!

İlk önce 29 Eylül tarihinde İtalya, Avusturya ve Almanya'ad tespit edilen, sonrasındaysa 6 Ekim'de Fransa Nükleer Güvenlik Enstitüsü tarafından doğrulanan ve 1986 Çernobil faciasında olduğu gibi paniğe yol açan aşırı dozda radyasyonlu bulutların büyük olasılıkla Rusya kaynaklı oldukları tartışılmaya devam ediliyor. Rusya ise konuya ilişkin sessizliğini koruyor. Ülkemiz açısından işin vahim boyutu ise dün yeni ortaya çıktı.

Harita yayınlandı!

 Harita yayınlandı!

Hürriyet'in haberine göre radyasyonlu bulutların bir ayı aşkın sürede izlediği güzergahı gösteren harita Rusya Meteoroloji Dairesinin ölçüm verilerine dayanılarak hazırlandı ve Rus basını tarafından kamuya sunuldu. Hazırlanan haritaya göre en yüksek radyasyon Eylül ayı ortalarında ilk önce Rusya’nın Ural dağları doğusundaki Çelyabinsk ile Ozersk kasabalarında tespit edilmişi. Bu iki kasabada Rusya’nın nükleer artıklarını işlemden geçirdiği “Mayak” adlı iki fabrikası bulunuyor. Ardından Rusya’daki bir dizi şehir ve kasaba üzerinde geçerek Karadeniz kıyısına ilerleyen bulutlar doğrudan İstanbul boğazına yönelmiş. Rüzgarın yönü değiştiği için Akdeniz istikameti yerine Trakya bölgesine dönüş yapan bulutlar buradan sırasıyla Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Hırvatistan üzerinden İtalya, Avusturya ve Almanya’ya kadar ulaşmış.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır