Su Altına da Wifi Özelliği Geldi!

Su Altına da Wifi Özelliği Geldi!
University of Buffalo’dan bir grup araştırmacı,  “su altı kablosuz interneti”nin yakın zamanda yaygınlaşmasını sağlayacak “su altı ağı mimarisi”nin testini başarıyla gerçekleştirdi.

Araştırmacılar, su altı internetinin okyanus yaşamının takip edilmesinde, tsunami ve deprem ihtimalinin önceden fark edilmesinde, üstelik narkotik birimlerine yardım ederek uyuşturucu tacirlerinin bulunmasında kullanılacağını belirtiyor. Yani şu aşamada dalış maceralarınızı ölümsüzleştiren fotoğraflar çekip onları anında sosyal medyada paylaşmak söz konusu değil. Ama ilerleyen zamanlarda o da olur, kim bilir?


Karada kablosuz internet sinyalleri radyo dalgalarıyla iletilmekte, su altında radyo dalgaları etkin olamıyor. Diğer taraftan ses dalgaları ise su altında çok iyi şekilde iletiliyor,  denizaltıların yön bulmak için sonarları kullandıkları biliniyor.  Araştırmacılar bu kuramı kablosuz internet teorileriyle birleştirdiler ve istedikleri sonuca ulaştılar.

Araştırmacılar 18 kiloluk iki sensörü test yaptıkları New Orleans, New York, Ontario gibi farklı lokasyonlarda su altına bıraktılar. Daha sonra kablosuz interneti sağlayan radyo dalgalarını su altına yönlendirerek ses dalgalarına dönüştürmeyi başardılar.

Conan O’Brien da, bu konudan kendi programında esprili bir şekilde bahsetmişti: “Araştırmacılar su altı kablosuz ağı üzerine çalışıyor. Sonunda, “Boğuluyorum!” tweetleri atmanın yolu açıldı!”

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır