Sürekli Yorgun Hissetmek ve Eklem Ağrıları Bakın Neyin Belirtisiymiş?

Sürekli Yorgun Hissetmek ve Eklem Ağrıları Bakın Neyin Belirtisiymiş?
Günümüzde çoğu insan uyuşuk hisseder ve bunun geçici bir şey olduğunu düşünür. Gündelik yaşamımızın bir parçası olarak görürüz. Fakat bu basite aldığımız uyuşukluk hissi fibromiyalji sendromu belirtisi olabilir. 

Fibromiyalji sendromu, kaslarda ve eklem bölgelerinde ağrıya neden olur ve bu hastalık beraberinde yorgunluğu getirir. Bu kronik hastalığa sahip kişiler normal insanlara göre herhangi bir hastalıktan daha şiddetli etkilenirler.

Ankara Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de 100 bin kişide bu sendroma rastlanılmış. 

Bu hastalık hakkında araştırma yapan bir kliniğin verdiği bilgilere göre rahatsızlığa sahip kişiler genelde kadınlarmış. Diğer yandan genetik faktörlerin de çok önemli olduğu belirtiliyor. Ailenizde bu rahatsızlığa sahip olan birileri varsa, sizin de bu hastalığa sahip olma ihtimaliniz diğer insanlara göre daha yüksek.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’ndeki uzmanlar; fibromiyalaji sendromunun tedavisinin oldukça zor olduğunu belirtiyor. Erken teşhisin her hastalıkta olduğu gibi bu sendromda da çok önemli olduğunu vurguluyorlar. Uzmanlar ayrıca bu sendromdan kaynaklı kronik ağrıların uyku düzenini de bozacağını ve bu nedenle de kronik bir yorgunluğa sebep olduklarını belirtiyorlar.

Fibromiyalji sendromun belirtileri şunlar:

Fibromiyalji sendromun belirtileri şunlar:

• Sabah vücuttaki sertlik

• Sancılı ve ağrılı adet dönemleri

• Ellerinizde ve ayaklarınızda karıncalanma veya uyuşma

• Hassas bağırsak sendromu

• Migren veya sık sık yaşanan şiddetli baş ağrıları

• Eklem rahatsızlıkları

• Ağrılı mesane sendromu

Saydığımız belirtilerden birkaçına sahipseniz hemen şüphelenip moralinizi bozmayın. Fakat en kısa zamanda doktora giderek bu konuda net bilgi alırsanız iyi olur. Erken teşhis her zaman en önemli şeydir. Kendinize dikkat edin, sağlıkla kalın!

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır