Türk Bilim İnsanları İlk Kez Gezegen Keşfetti! Peki Gezegenin Adı Ne Olacak?

Türk Bilim İnsanları İlk Kez Gezegen Keşfetti! Peki Gezegenin Adı Ne Olacak?
Ankara Üniversitesi ile Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk bilim insanı ve bir doktora öğrencisi Güneş Sistemi’ne 212 ışık yılı uzaklığında bir gezegen keşfettiler.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, Anadolu Ajansı Haber Merkezine yaptığı açıklamada; yapılan çalışmanın Ankara Üniversitesi’nden başladığını daha sonra Türk, Japon ve Rus bilim adamlarından oluşan uluslararası bir proje kapsamına girdiğini belirtti. Bu çalışmanın sonunda Güneş Sistemi’ne 212 ışık yılı uzaklıkta Jüpiter benzeri dev bir gezegen keşfettiklerini dile getirdi.  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz çalışmalarının TÜBİTAK tarafından desteklendiğini belirtti. 

Yılmaz yaptığı açıklamada;  "Türk bilim adamları ilk defa bir gezegen keşfetmiştir. Bunun gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Jüpiter'den 1,5 kat daha büyük boyutlara sahip bu yeni gezegen, yıldızının etrafında bir tam yörünge turunu neredeyse bir yıl sürede tamamlıyor. Gezegen, Jüpiter benzeri bir gaz devidir ve dolayısıyla yaşam barındırma ihtimali bulunmuyor. Bulduğumuz gezegen ile alakalı bir makale yazdık. Bu makale, astronomi literatürünün en saygın yayınlarından 'Astronomy&Astrophysics' dergisinde yayınlandı. 10 yıllık emeğimizin karşılığını da bu şekilde aldığımızı düşünüyorum." İfadelerini kullandı. 

Gezegenin Adı Ne Olacak?

Gezegenin Adı Ne Olacak?

Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve Jüpitere benzeyen gezegene hangi isim verileceği henüz belli değil. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, Türk bilim insanları tarafından keşfedilen gezegene bir “Türk ismi” vermek istediklerini vurgulayarak; "Bildiğim kadarıyla Japonya, ABD, Fransa ve Kanada, keşfettikleri ilk gezegene bir isim verdiler. Bizde de neden olmasın? Böyle bir düşüncemiz var. Benim "Türk", "Türk1" ve "Atatürk" isimleri aklımdan geçti."  dedi. 

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır