Türkiye'de Doğayı Hissedebileceğiniz En İyi 10 Üniversite Kampüsü

Türkiye'de Doğayı Hissedebileceğiniz En İyi 10 Üniversite Kampüsü


Bu içeriğimizde ülkemizdeki yeşili bol kampüsleri sıralayacağız. 2015 yılı itibariyle 193 üniversite bulunan ülkemizde, her kampüsü inceleme fırsatına erişemiyoruz elbette. Bu nedenle havasını temiz, yeşilini bol bulduğunuz üniversite kampüslerini yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. Haydi başlayalım o halde, yeşiliniz bol olsun diyerek...


1. Boğaziçi Üniversitesi / Güney Kampüs

Ülkemizin önde gelen üniversitelerinden Boğaziçi Üniversitesi, adeta bir ekol. Üniversitenin ana kampüsünün bulunduğu Güney Kampüs'ünü diğer kampüslerden ayıran birçok özelliği var; tarihi taş binalar, şahane manzarası ve boğazın eşsiz güzelliği... Kışın karlar altındayken, yazın yemyeşil çimenlerin üzerinde sabah akşam kedileriyle kedi olup yuvarlanılan doğası, insana tam anlamıyla huzur veriyor diyebiliriz. Hatta kış mevsiminde birçok öğrencinin aklında şu cümle oluyor: "Havalar ısınsa da çimlerine yatsam."


2. Anadolu Üniversitesi / Yunus Emre Kampüsü

Evet, Anadolu Üniversitesi'nin Yunus Emre Kampüsü listemizin ikinci sırasında! Bozkırın ortasında kurak bir iklimin olduğu Eskişehir'de, Yunus Emre Kampüsü sayesinde yeşili tam anlamıyla hissetmek mümkün! Ayrıca kiremit görünümlü bina yapıları estetik bir görünüme sahiptir. Kampüs yerleşim planı da gayet sadedir ve ulaşım da bu nedenle kolaydır. Kampüsün ortasında bulunan parkta, çimlere uzanmanın keyfi bambaşka! Ayrıca Japon Bahçesi'nde pek çok bitkinin de yetiştiğini belirtelim.


3. ODTÜ

Türk yüksek öğrenim sistemine birçok yenilik getiren ve çağdaş eğitimin öncüsü olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Eymir Gölü'nü de içine alan bir yerleşke içerisinde kuruludur. Özgün mimarisi ve yeşil alanlarıyla listemizin üçüncü sırasını almıştır. Elbette üçüncü sırada yer almasının tek nedeni yeşil alanlarına sahip olması değil. Meselâ kampüsten dışarı çıkmaya ihtiyaç duymayacağınız tek kampüse sahiptir ODTÜ, üstelik sıkılmazsınız hiç, oldukça canlıdır sosyal hayatı.


4. Çukurova Üniversitesi / Balcalı Kampüsü

Seyhan Baraj Gölü’nün hemen yanında kurulan Çukurova Üniversitesi'nin ana yerleşkesi Balcalı Kampüsü, muhteşem bir göl manzarasına sahiptir. Fotoğrafta da göreceğiniz üzere, sanki doğal bir park!


5. Karadeniz Teknik Üniversitesi / Kanuni Kampüsü

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin Kanuni Kampüs'ü, Trabzon Havaalanı'nın çok yakınında yer almasıyla büyük avantaj sağlamasının yanı sıra, Karadeniz'in hırçın dalgalarına da yakınlığıyla listemizdeki yerini almış bulunmakta. Yeşil tabiatıyla göz dolduran Kanuni Kampüsü'nden balkonlar adı verilen yarım daire şeklinde bilimum setlerden uçakların kalkış ve inişlerini seyredebilme olanağı sağlamakta.


6. Bilkent Üniversitesi

Türkiye'nin 1984 yılında kurulan vakıf üniversitesi Bilkent, dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde de ilk 400'de yer almaktadır. Geniş bir alana sahip kampüste; spor, fitness, tiyatro ve konser salonlarıyla birlikte sağlık merkezi de bulunmaktadır. Doğasına gelirsek, zaten fotoğrafta da yeşilin hakimiyetini görmeniz mümkün.


7. Koç Üniversitesi / Rumelifeneri Kampüsü

Farklı mimarisiyle ormanlık alanın içerisinde yer alan Rumelifeneri Kampüsü de hatrı sayılır kampüslerden biri olması dolasıyıla listemizdeki yerini almış bulunuyor.


8. Sabancı Üniversitesi

1994 yılında kurulan Sabancı Üniversitesi'nin kampüs sınırları içerisinde biri doğal, diğeri yapay olmak üzere iki göl bulunmaktadır. Gösteri Merkezi'nden Spor Merkezi'ne, Sağlık Merkezi'nden markete, sinemadan spor alanlarına kadar her türlü imkân bulunuyor. Yürüme yollarının kenarına akasyalar, süs erikleri, süs elmaları, ormana kestane, ıhlamur, kayın, meşe ve çamlar, yolun altındaki araziye de yirmi bin fıstık çamı dikilmiş. Unutmadan, bir de Japon kirazları var tabii.


9. Uludağ Üniversitesi / Görükle Kampüsü

Ormana ve Uludağ'a bakan Görükle Kampüsü, 16.300 dönüm ve 10.000 dönümü iki milyon ağaçlık bir çam ormanı. Ayrıca su rezervi olan bir gölet, sulamada kullanılıyor, balık da yetiştiriliyor.


10. İnönü Üniversitesi

1975'te kurulan İnönü Üniversitesi'nin yedi bin dönümlük çam ağaçları da bulunan yeşil kampüsünde ciğerlerinizi oksijenle doldurabilirsiniz. Ayrıca kampüs, bölgenin en büyük spor tesislerine sahip; bir kaplı spor salonu, sekiz tenis kortu, dört halı saha, yedi basketbol sahası, beş voleybol sahası, bir futbol sahası, olimpik ölçülerde yüzme havuzu ve plaj voleybol sahası bulunmakta.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır