Üniversiteye Yeni Başlayacak Öğrenciler İçin Ev mi, Yoksa Yurt mu Daha Avantajlı?

Üniversiteye Yeni Başlayacak Öğrenciler İçin Ev mi, Yoksa Yurt mu Daha Avantajlı?
Öğrenci evlerinin ve yurtlarının kendilerine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Kendi bütçenize göre en uygun üniversite yaşamına sahip olmak için kalacağınız yere siz karar verin. Unimetre olarak pozitif-negatif yönleriyle yurt mu, ev mi, sorunsalının cevabını daha kolay verebilmeniz  adına sizler için gençlerden edindiğimiz bilgileri derledik.

1. Yurt Fiyatları ve Yemeği

1. Yurt Fiyatları ve Yemeği

KYK’ya bağlı genel yurtlara aylık 111 lira ödeniyor. “Yüksek ücretli-özel” yurtlarda ise fiyatlar iki katına çıkıyor. KYK yurtlarında kalan her öğrenciye aylık 150 lira yemek parası ödeniyor. Ekonomik durumu yeterli olmayan öğrencilerden  bazı durumlarda para alınmayabiliyor.Yemekler için ise durum şu şekilde, kaldıkları yurtlarda pişirilen yemeklerin güzel ve lezzetli olduğunu söyleyen Gençler, daha kalabalık olan yurtlarda yemeklerin kötü olabildiğini söylüyorlar.


2.Yurt Odaları

2.Yurt Odaları

Gençler, daha az sayıdaki özel yurtlarında iki kişilik olan odaların, genel yurtlarda altıdan başlayarak  kalabalık olduğunu, ve bu sayının 12’ye kadar çıkabildiğini söylüyorlar. 

3.Yurda Dönüş Saati

3.Yurda Dönüş Saati

Gençler’in “Yurttaki en büyük sıkıntım” dediği yurda  son giriş saati yurt ve ev ayrımının en belirgin yeri olduğunu söyleyebiliriz. Gençler,  saat 23.00 olan giriş saatinden yarım saat geç gelindiği zaman tolerans olabildiğini söylüyorlar. Fakat, belirlenen saatte yurda giriş yapmadıkları zaman saat 24.00’dan sonra tutanak tutturulup, 3. Kez tutanak tutturulan öğrenci maalesef yurttan atılıyor.

4. Yurtta Ders Çalışma Koşulları

4. Yurtta Ders Çalışma Koşulları

Gençler, yurtlardaki etüt odalarının yeterli bulmadıklarını, özellikle sınav dönemlerinde sorunun arttığından söz ediyorlar.

5. Yurtta Temizlik

5. Yurtta Temizlik

Gençler, yurtlarda temizlik yapılıyor diyorlar fakat, yeterli derecede yapılmadığı için durumdan rahatsızlar.

6. Öğrenci Evinde Yemek

6. Öğrenci Evinde Yemek

Gençler, bir öğrenci için, iki kişi kaldıkları evin kişi başı aylık masrafının en az 500 lira olabileceklerini söylüyor. Öğrenci evinde kalan öğrenciler, ana masrafları ev arkadaşları ile paylaştığı için aynı zamanda evde yemek pişirebildikleri için, daha hesaplı oluyor.

7.Öğrenci Evinde Oda

7.Öğrenci Evinde Oda

Ev’ de yaşamı tercih eden öğrencilerin, kendilerine ait odası da olabiliyor.

8. Eve Dönüş Saati ''Yok''

8. Eve Dönüş Saati ''Yok''

Öğrenci evini tercih eden öğrenciler, saat sıkıntısı olmadan eve girip çıkabiliyorlar.Fakat, cinsiyet kız olduğunda yürüyerek veya tek eve girmesi evin bulunduğu çevreye göre de tehlikeli olabilir.Ama kalabalık olduklarında sorun yaşamayacaklardır.

9. Öğrenci Evi Çalışma Ortamı

9. Öğrenci Evi Çalışma Ortamı

Ev ortamında sessizlik hakim olduğu için, öğrencilerin eğitim başarısı da artıyor.

10. Öğrenci Evinde Temizlik

10. Öğrenci Evinde Temizlik

Evde temizlik durumu öğrenciler açısından daha avantajlı.Çünkü, banyo, mutfak gibi yerleri kullanan kişi sayısı bir ya da iki olduğu için yurtlara oranla çok daha fazla hijyen sağlanabilir.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır