Ünlü Markaların Logolarındaki 10 Gizli Mesaj

Ünlü Markaların Logolarındaki 10 Gizli Mesaj
Dünyanın neresine gidersek gidelim karşımıza çıkan, bilinen en ünlü logoların içerisindeki gizli anlamları sizler için inceledik.

McDonald's

McDonald's

İlk McDonald's restorantının tasarımcısı, binaya 2 büyük altın kemer eklemeye karar verir. Bu kemerler zaman içerisinde 'fast food' sembolü haline gelir. Daha sonra firma bu kemerlerden kurtulma kararı alır, ancak danışmanları psikolog Louis Cheskinin telkini üzerine, bu 2 altın kemeri kaldırmaktan vaz geçerler. Cheskin'e göre logoyu ters çevirip baktığınızda, kadın göğüsünü andırmakta ve bu insanlarda bebeklik dönemlerindeki huzuru canlandırmakta ve güven vermektedir.

Google

Google

Google logosunun yaratıcıları bu iş için 3 ana rengi kullanmışlardır: kırmızı,sarı ve mavi. Farketmişsinizdir ki loga belli bir algoritma üzerinde tasarlanmıştır. Ama yeşil renki harf, bütünlüğü tamamen bozmaktadır. Google bu hareketle, yenilikçiliği, sıradanlıktan kurtulmayı ve kurallara karşı gelmeyi vurgulamaktadır.

Chanel

Chanel

Bu logonun yapım aşaması çok özel ve romantik bir hikayeye dayanır. Nice, Château Crémat'da kaldığı sıralarda Coco Chanel tarafından tasarlanan logo, bir efsaneye göre; kalenin kendisi ve Coco'nun isimlerinin baş harflerini sembolize etmektedir.

Gillette

Gillette

İlk bakışta markanın adından başka birşey olmadığını düşünseniz de dikkatli baktığınız zaman, 'G' ve 'I' harflerinin kenarları, markanın ünlü tıraş bıçaklarına benzemektedir.

Mitsubishi

Mitsubishi

Logonun temelleri şirketin kurucuları olan Iwasaki ailesini temsil eder. Üst üste gelmiş 3 elması belirtir. Elmas gücün, başarının, bütünlüğün; kırmızı renk ise güvenin belirtisidir.

Goodwill

Goodwill

Kar amacı gütmeksizin, ihtiyacı olanlara yiyecek, kıyafet vb. gibi yardımlarda bulunan bir kuruluş olan Goodwill, logosunu da gülen bir yüze benzeyen 'G' harfi şeklinde oluşturmuştur.

FedEx

FedEx

İlk bakışta göremeseniz de E ve X harfleri arasında bir ok bulunur. Bu ok taşımacılığı, hızı ve güveni belirtmektedir.

Nike

Nike

1975 yılında, sadece 35$ karşılığında, Carolyn Davidson adında bir öğrenci tarafından yapılan logo, Yunan tanrısı, savaşçılara destek olan Nike'ın kanatlarından ilham alınarak oluşturulmuştur.

Pepsi

Pepsi

Meksika Azizler Günü için Pepsinin özel olarak çıkardığı ters logo, ilk başta basit bir üretim hatası gibi görünmüştü herkese. Ancak incelendiğinde görülüyor ki 'isded' kelimesi 'is dead' (ölü) ile muazzam bir benzerlik göstermektedir.

Le Tour de France

Le Tour de France

Binlerce kez görmüş olsanız bile bu logodaki bisikletçiyi farketmemiş olmanız gayet normal. Yakından ve dikkatli bir şekilde baktığınızda 'R' harfi bisikletçi, güney ise bisikletin tekerleğidir.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır