Vizelere sabahlamadan çalışmanın püf noktaları

Vizelere sabahlamadan çalışmanın püf noktaları
Vizeler neredeyse biti. Sıra finallerde. Çok yoruldun, not peşinde koştun, uykusuz kaldın, kafeine yüklendin, sinirler gerildi. Final dönemi ve okulunu bitirene kadar her sınav dönemini bu şekilde mi geçirmek istiyorsun? Cevabın ‘’hayır’’sa  vizelere sabahlamadan nasıl çalışılır gel birlikte bakalım.

1. Düzenli yaşamak

1.	Düzenli yaşamak

Her öğüdün altından çıktığı gibi şu an da önümüze birinci sıradan ‘’düzen’’ çıktı. Üniversitede hayatı dediklerinde tabii ki hepimizin gözünde özgürlük, az çorba çok ekmek, makarna ve kısmi dağınıklıklar canlanıyor. Fakat sadece bu kadar olmamalı. Sosyal kulüplere katıldığın, dengeli beslendiğin, tiyatroya gidebildiğin bir kaliteli yaşam döngüsünde özgürlüğün kısıtlanmayacak, makarna yemeğe de devam edebileceksin, bana güven.

2. Ders çalışma stili

2.	Ders çalışma stili

Her bölüme göre değişebilen bu yapı için söylenebilecek en genel geçer reçete, her gün kısa tekrarlar yapmaktan geçer. Bunun için de derste not tutmamız gerekir. Not tutmak; hocanın her söylediğini birebir yazmak yerine, konun kilit noktalarını bize hatırlatacağı kadarıyla, kısaltmalar kullanarak yazmaktır. Her gün, gün içinde gördüğümüz dersleri tekrar etmemiz ders başına 10 dakikamızı alır. Bu da vize ve final dönemi ders başına en az 1 saat fazla uyuyabilmek ve not kaygısı yaşamamak demektir.

3. Derse gitmek

3.	Derse gitmek

Eminim ki akşamları arkadaşlarla takılmak, oyun oynamak oldukça keyiflidir. Tabii ki sabahındaki derse uyanıp gidebiliyorsan. Bir derse ‘’aman ne olacak notunu bulurum.’’ şeklinde yaklaşıyorsan emin ol bütünlemesine hazırlanma ihtimalin yüksek. Yaptığımız faaliyetlerin sorumluluğunu almak sadece üniversitedeki akademik başarımız için değil yaşam stilimiz için de oldukça önemlidir.

4. Hocayı tanımak

4.	Hocayı tanımak

Derslere düzenli gidip, düzenli not tuttuğumuz zaman dersin hocasını da otomatikman tanımlayabiliyor oluyoruz. Bu da hocanın soru tarzına hakim olma olasılığımızı arttırıyor. 

5. Çalışkan arkadaş edinmek

5.	Çalışkan arkadaş edinmek

Çalışkan arkadaş edinmek, acil durumda kırılacak cama benzer. Her derse giden, notu her daim olan bu arkadaşlar genellikle sınavda sorulabilecek sorular hakkında da fikir sahibidir. Unutmayın ki bu tür, doğal ortamında gayet içe kapanık iken, sınav dönemi not istendiğinde pantere dönüşebilir. Bu sahneyi görmemek için yapmanız gereken sınav dönemleri dışında da arkadaşınızla görüşmek. Hem belli mi olur, sizinle sadece notunu değil çalışma prensiplerini de paylaşmış olacağı için siz de bir çalışkan arkadaş oluverirsiniz!

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır