Yeni Üniversite Sınavı Hakkında Merak Ettğiniz Her Şey

Yeni Üniversite Sınavı Hakkında Merak Ettğiniz Her Şey
Merakla beklenen yeni üniversiteye giriş sisteminin detayları 12 Ekim Perşembe günü YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamalarla netlik kazandı. Saraç; bu yıl ilk kez Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) uygulanacağını söyledi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı nedir, yeni üniversiteye giriş sistemi nasıl uygulanacak sorularının yanıtını sizlere vereceğiz.

Yeni üniversiteye giriş sistemi YKS nasıl olacak sorusu birçok öğrenci tarafından en çok merak edilen konular arasında. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni üniversiteye giriş sistemini dün düzenlediği (12 Ekim 2017) basın toplantısında açıkladı: “Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı oluyor. Temel Yeterlilik Testi puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanları istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacak." dedi.

Yeni Sınav Sisteminin Eskisinden Farkı Neler?

Yeni Sınav Sisteminin Eskisinden Farkı Neler?

Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sistemleri arasında üç aylık bir zaman aralığı bulunuyor. Adaylar Mart ayında YGS'ye girip ardından haziran ayında lisans tercihlerini yapabilmek için 5 ayrı oturumda yapılan LYS sınavlarına giriyordu. Fakat yeni sistemde YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın verdiği bilgilere göre birinci oturum ve ikinci oturum haziran ayında ve aynı gün yapılacak. Üniversite öğrenci adayları Haziran ayında bir cumartesi günü ilk oturuma girecek, öğle molasının ardından ikinci oturum sınavlarına girecekler.  Sadece yabancı dil sınavı ilk iki oturumun ardından pazar günü yapılacak. Yeni sınav sistemiyle ilgili bir diğer önemli detay ise ilk oturumdan alınan puanın 2 yıllık geçerliliğinin olması.

Sınavda Kaç Soru Olacak?

Sınavda Kaç Soru Olacak?

YGS'de Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinde 160 sorudan oluşan bir testten sorumlu olan adaylar yeni sınavın ilk oturumunda sadece 80 soru olacak. LYS'nin yerine geçecek ikinci oturumda Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testi için 40 ayrı soru yer alacak. Yabancı dil sınavına girecek adaylar ise 80 sorudan sorumlu olacak.

İlk Oturum Nasıl Olacak?

İlk Oturum Nasıl Olacak?

YGS'nin yerine gelen ilk oturuma Temel Yeterlilik Testi (TYT) adı veriliyor. Ancak ilk oturumlar arasındaki farklardan biri soru sayısı ve adayların sorumlu olduğu bölümler. YGS'de adaylar Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarından sorumluydu. TYT'de ise 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusu yer alacak. İlk oturumdan 150'den fazla puan alan adaylar ön-lisans programlarından tercih yapabilecek. Lisans tercihi yapmak isteyen adayların ise 180 puanı geçmesi gerekiyor.

Milliyet Gazetesi Eğitim Editörü ve köşe yazarı Abbas Güçlü yeni sınav sistemi hakkında yazdığı köşe yazısında sınav sisteminin sadeleştirmekten uzakta ve yetkinlik açısından çok yüzeysel kaldığını, kalıcı olmadığını yazdı. Sınavın kalıcı olmamasını bazı tespitlere dayanarak açıkladı: “ Puan sayısının azaltılması iyi oldu ama çok azaltılmış, bu da pek çok sorunu beraberinde getirecek. Örneğin, sağlıkla ilgili meslek yüksekokullarına girişte fen dersleri dikkate alınmayacak! - Eşit ağırlıklı puanın hesaplanmasında tarih ve felsefe gurubu derslerinin yok sayılması hiçbir şekilde kabul edilemez.” Abbas Güçlü’nün yeni sınav sistemiyle ilgili eleştirdiği konulardan birisi de TYT’de 150, 180, 200 barajlarının olması.Ön-lisans için 150 ve lisans için 180 puan zorunluluğunun olması ile ilgili şu sözleri ekledi; “TYT’de 150, 180, 200 barajları var Ve bu sınavın değerlendirmesini sınav anında adayın yapması isteniyor. Bu durum öğrenciler üzerinde yoğun baskı yaratacak! “

2 Yıl Geçerlilik Uygulaması Nasıl Olacak?

2 Yıl Geçerlilik Uygulaması Nasıl Olacak?

Yeni sınav sistemiyle üniversite hazırlık süreçlerine gelen en önemli değişikliklerden biri herhangi bir yılda aldığınız puanın bir sonraki sene de geçerli olması. Adaylar TYT'den 200 ve üzeri puan alabilirlerse ve bu puanla tercih yapmadıkları takdirde isteğe bağlı olarak bir sonraki yıl da puanlarını kullanabilecekler. Örneğin; 2018 yılında Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) giren bir aday ilk aşamada 200 puan alırsa, 2019'da ilk oturuma girmeden sadece 2. oturum sınavlarına katılabilecek. Aday iki yılda istediği puanlardan birini kullanabilecek. Yani adayın 2018 yılındaki puanı, 2019 yılında aldığınız sonuçtan daha yüksekse tercih yaparken bir önceki yılın ilk oturum puanını kullanabilecek.

İkinci Oturum Nasıl Olacak?

İkinci Oturum Nasıl Olacak?

LYS sisteminde dört farklı günde yapılan sınavlar, yeni sistemde bir günde yapılacak. Buna sadece Yabancı dil sınavı dâhil değil. İkinci oturum; Haziran ayında bir cumartesi günü öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Matematik testleri yapılacak. Her bir testte 40 soru yer alacak.

Sınavlar Kaç Dakika Olacak?

Sınavlar Kaç Dakika Olacak?

Sınavların soru sayısını açıklayan YÖK Başkanı Yekta Saraç, sınav süresinin henüz belirlenmediğini belirtti.  Saraç, gerekli değerlendirmelerin yapıldıktan sonra sınav sürelerinin belirleneceğini, bunun da ileri bir tarihte açıklanacağını ifade etti.

Adaylar Hangi Sınavlara Girecek?

Adaylar Hangi Sınavlara Girecek?

Tıpkı YGS-LYS sisteminde olduğu gibi YKS sisteminde de adaylar istedikleri sınava girecekler. Yeni sınav sitemindeki en büyük detay sınavların ayrı ayrı mı yoksa bir bütün olarak mı yapılacağı hususunda. Yapılan tahminlere göre; YÖK ve ÖSYM, sınav giriş çıkışlarında dikkat dağınıklığını azaltmak için her sınava farklı bir saat belirleyecek ve bu sınavlar arasına kısa aralar koyacak.

Puanlar Nasıl Hesaplanacak?

Puanlar Nasıl Hesaplanacak?

Lisans yerleştirme sınavlarında kullanılacak bütün puan türlerinde ilk oturumun ağırlığı yüzde 40 olacak. Diğer yüzde 60 ise adayın tercih yapacağı bölüme göre değişiklik gösterecek. Sözel bölümler için puan hesaplaması TYT'nin yüzde 40'ı Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya ve Sosyal Bilimler testlerinin yüzde 60'ı; Eşit Ağırlık bölümleri için TYT'nin yüzde 40'ı Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya ve Matematik testlerinin yüzde 60'ı; Sayısal bölümler için TYT'nin yüzde 40'ı; Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin yüzde 60'ı; Yabancı dil bölümleri için TYT'nin yüzde 40'ı; Yabancı dil sınavının ise yüzde 60'ı baz alınacak.

Adaylar Nasıl Tercih Yapacak?

Adaylar Nasıl Tercih Yapacak?

YGS-LYS sistemiyle adaylara 18 farklı puan türü hesaplaması getirilmişti. YKS sisteminde ise puan türleri 5'e düşürülüyor. Yani MF-1/2/3 gibi puanlamalar yerine MF (Adı Sayısal puanı da olabilir) puanına bırakacak. Aynı şekilde Sözel ve Eşit Ağırlık bölümleri için de geçerli olacak.

Lisans Programları İçin 180 Puan Şartı

Lisans Programları İçin 180 Puan Şartı

Ön lisans tercihi için adayların ilk oturumdan en az 150 puan almış olması gerekiyor.  180'den fazla puan alan adaylar lisans programları için tercih yapabilecek.

Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin ise yazmış olduğu köşe yazısında yeni üniversite sınav sistemi hakkında şu ifadeleri kullandı: “…‘Yeni’ dediğiniz sistemde sadece iki olumlu nokta gördüm; ilki mart ayındaki sınavın kaldırılması, ikincisi de ‘Temel Yeterlik Sınavı’ndan alınan 200 puanın, istenirse daha sonraki yıllarda da kullanılabilmesi. Başka da olumlu bir şey göremedim. Bırakın olumlu bir yan görmeyi, karmaşa ve belirsizlik çok daha artmış.”ifadelerini kullandı. Sadık Gültekin ‘e göre sınav sistemi sadece şekilsel olarak değişti. Adaylara endişelenmemeleri gerektiğini hatırlatan eğitim uzmanı Gültekin, adayların var olan çalışmalarına devam etmeleri gerektiğini, yeni sınav sistemiyle ilgili diğer ayrıntıların zamanla yerine oturacağını belirtti.

Yeni Sınava Adaylar Nasıl Hazırlanmalı?

Yeni Sınava Adaylar Nasıl Hazırlanmalı?

YÖK Başkanı Yekta Saraç, yeni sistemde adayların sınava hazırlanmak için çalışma düzenlerinde çok büyük bir değişikliğe ihtiyaç duymayacağını ifade etti.

Sınav Ücretleri Nasıl Olacak?

Sınav Ücretleri Nasıl Olacak?

Üniversite sınav sisteminin değişmesiyle yüz binlerce adayın aklına gelen bir diğer soru da yeni sınav için ödenecek ücretler. Saraç, sınav ücreti konusunda; “Tek bir başvuru, tek bir başvuru ücreti olacak.” ifadelerini kullandı.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır