YKS nedir? Ne değildir?

YKS nedir? Ne değildir?
  • Ne idik?
2018 merkezi sistem sınav dönemine kadar hayatımızda YGS-LYS sınavları mevcuttu. Başvuruları ocak ayında başlayan kendisi mart ayında gerçekleşen Yükseköğretime Geçiş Sınavı, 180-150 barajlarını aşmamızı ön gören bir basamak idi. Ön lisans ve çeşitli 4 yıllıklar ve yetenek sınavı ile alım yapan okullara hesaplanan 6 YGS puan türüyle ( 2 sözel, 2 sayısal, 2 eşit ağırlık) tercih gerçekleştirebiliyorduk. Aynı zamanda 180 barajını geçmemiz takdirinde haziranda gerçekleşen Lisans Yerleştirme Sınavı’na girmeye hak kazanıyor, LYS den hesaplanan 12 puan türüyle ( 4 sayısal, 3 eşit ağırlık, 2 sözel, 3 dil) tercihlerimizi yapabiliyorduk. YGS’nin LYS’ye katkısı hesaplanan puan türü bazında değişen katsayıların toplam oranda %40 ı olarak belirleniyordu.
  • Peki şimdi ne olduk?
2 aşamalı sınav sisteminin öğrenci üzerinde kaygı ve stresi arttırması, 18 puan türünün fazlalığı gibi göstergeler nedeniyle; yalınlaşan, sade ve öğrenciyi strese sokmadan uygulanabilecek bir sistemin oluşturulacağı bilgisi 2017-2018 eğitim öğretim yılının başlamasının ardından duyuruldu. Bu duyurunun ardından öğrenci, öğretmen ve veliler için oldukça uzun gelen bir sürenin ardından yeni merkezi sınav sistemi hakkında kısmi açıklamalar yapıldı. Akabinde gelen güncellemeler ve açıklamalarla da sınav sistemimiz büyük ölçüde açıklanmış oldu.
  • Yeni sınav ne zaman?
Adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak belirlenen yeni sınavımız 2 kademeli olmaktan çıkartılıp, 23-24 haziran tarihlerinde, cumartesi günü sabah Temel Yeterlilik Testi denilen 1. oturumun, öğleden sonra lisans yerleştirme niteliğinde olan 2. oturumun yapılması planlanmıştır.  Pazar günü ise yalnızca dil sınavı yapılacaktır.
  • Barajlarda bir değişiklik var mı?
Getirilen yeni sistem ile TYT’nin 200 puan barajının aşılması şartı ile 2 yıl kullanılabilmesi de mümkün hale getirilmiştir. Sınav barajımız yine 150 ve 180’dir fakat bir farkla; bu kez barajı belirleyen ilk oturum değil iki oturumun da bileşkesidir.
  • Puan türlerindeki sadeleşme nasıl gerçekleşti?
Puan türleri 5’e indirilmiştir. Bunlar; eşit ağırlık, sayısal, sözel, dil ve TYT (ön lisans ve genel yetenek için)dir.  Geçen yıl sağlık alanında lisans tercihi yapan öğrenci MF 3 puan türünden genel başarı sıralamasını baz alırken, mühendislik tercihinde bulunacak öğrenci MF 4 puan türünden genel başarı sıralamasını baz alıyordu. Şimdi bu iki grup da aynı puan türünden alım yapacak: sayısal puan türü.
  • Soru sayıları ve branş başına dağılımları nedir? Süre kaç dakikadır?
İlk oturumda 40 türkçe 40 matematik sorusu bulunmakta, sınava ayrılan süre ise 90 dakikadır. Bu oturuma tüm öğrenciler girmek zorundadır. İkinci oturumda ise 40 edebiyat-sosyal 1 ( 24 edebiyat , 10 tarih, 6 coğrafya 1), 40 matematik, 40 fen bilimleri ( 14 fizik, 13 biyoloji, 13 kimya), 40 sosyal bilimler 2 (11 coğrafya 2, 11 tarih 6 din kültürü ve ahlak bilgisi, 12 felsefe grubu) sorusu sorulacak ve 180 dakika süre verilecektir. Bu oturum tek kitapçıktan oluşacaktır.
  • Puan türlerine göre hangi alandan soru çözmek gerekir?
Sayısal puan türü için; TYT + Matematik + Fen Bilimleri
 Eşit ağırlık puan türü için; TYT + Matematik + Edebiyat Sosyal 1
 Sözel puan türü için; TYT + Edebiyat Sosyal 1 + Sosyal Bilimler 2
 Aynı zamanda bir eşit ağırlık alan öğrencisi sözel puan türünü hesaplatmak için sosyal bilimler 2 testini çözerek sözel alandan tercih yapabilecektir.
  • 15 dakika kuralı kaldırıldı mı?
Geçtiğimiz yıl oldukça ilgi ve tepki çeken bu kural, bu yıl uygulanmayacak. 

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır